HediyelikPortakal.com'a nasıl üye olabilirim?

HediyelikPortakal.com’ a tamamen ücretsiz olarak ve sadece 2 dakikanızı ayırarak kolayca üye olabilirsiniz.

Ana sayfada sağ üstte yer alan “Şahıs” simgesine tıklayarak, açılan sayfanın sağ kısmında “ÜYE OL” başlığının altındaki kısımları doldurarak “ÜYE OL” butonuna tıklayınız. Daha sonra tarafınıza yollanan email doğrulamasını gerçekleştiriniz. Artık sipariş vermek için hazırsınız ve dilerseniz sayfa üst bölümünde bulunan şahıs simgesine tıklayarak hesabınızla ilgili gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Facebook veya Google ile nasıl giriş yapabilirim?

Eğer sitemizin üyelik formunu doldurmadan, sitemizdeki kolaylıklardan hızlı bir şekilde faydalanmak isterseniz yapmanız gereken çok basit!

Geçerli bir Facebook veya Gmail hesabınız varsa, sayfanın sağ üst kısmında bulunan şahıs simgesine tıklayarak, açılan sayfada “FACEBOOK İLE GİRİŞ YAP” veya “GOOGLE İLE GİRİŞ YAP” butonuna tıklayınız. İlgili sosyal web sitesinde oturum açtıktan sonra tekrar HediyelikPortakal.com’a yönlendirileceksiniz.

İstek listem nedir?

HediyelikPortakal.com’ u gezerken beğendiğiniz ürünleri aklınızda tutmanız biraz zor olabilir. Bu sebeple “İstek Listem”i  kullanabilirsiniz. Ürün fotoğraflarının sağ üst kısmında yer alan “İstek Listeme Ekle” butonuna tıklayarak ürünü istek listenize ekleyebilir, satın almak istediğinizde dilediğiniz zaman listenizden sepetinize tek tıkla aktarabilirsiniz. İstek listenize anasayfanın sağ üstünde bulunan kalp simgesine tıklayarak veya “Hesabım” menüsünden ulaşabilirsiniz. İstek listenizdeki ürünler siz silene kadar orada kalır.

Ayrıca dilerseniz; İstek listenizin alt kısmında bulunan paylaşma butonları yardımıyla, İstek listenizi sosyal medyada sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz!

Hesabım menüsü nedir?

“Hesabım”, ana sayfanın sağ üst köşesinden şahıs simgesine tıklayarak kolayca ulaşabileceğiniz ve içerisinde kişisel bilgilerinizin, siparişlerinizin ve kayıtlı adreslerinizin bulunduğu kısımdır. Bilgilerinizi sürekli güncel tutmanızı tavsiye ederiz!

Sepetim nedir?

“Sepetim”, ana sayfanın sağ üst köşesinden kolayca ulaşabileceğiniz, HediyelikPortakal.com’dan alışveriş yaparken sıkça kullanacağınız bir simgedir. Sepet simgesine tıkladığınızda; ürün sayfalarında gezinirken beğendiğiniz ve “Sepete Ekle” butonuna basarak sepetinize eklediğiniz ürünleri görüntüleyebilirsiniz.Dilerseniz satın almak istediğiniz ürünlerin adetlerini belirleyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, sepetteki ürünlerin hemen sağında yer alan adet kutucuğundan + ve – okları ile adetleri çoğaltmak veya azaltmak. Aynı zamanda satın almaktan vazgeçtiğiniz ürünleri de Ürün fotoğrafının sol kısmında bulunan “x” simgesine tıklayarak sepetinizden silebilirsiniz.

Gönderi masrafları ne kadar?

75 TL’ye kadar olan siparişleriniz için KDV dahil 7 TL sabit ücret alınmaktadır. 75 TL ve üzeri siparişlerinizde ise kargo ücreti alınmaz.

Siparişim ne zaman gelecek?

HediyelikPortakal.com’dan vermiş olduğunuz siparişinizdeki ürünlerin teslim tarihini ürün sayfalarının açıklamalar kısmında bulabilirsiniz. Telefonla sipariş verilmesi halinde teslimat tarihi satış temsilcilerimiz tarafından size şahsen bildirilir.
Ayrıca teslimat tarihi bilgisini içeren bir sipariş onay e-postası tarafınıza gönderilir.

Siparişime ait gönderi durumunu kendim kontrol edebilir miyim?

Evet, gönderi numaranızla her zaman anlaşmalı olduğumuz kargo firması tarafından gerçekleştirilen gönderinizin güncel durumunu öğrenebilirsiniz.
E-posta yoluyla yapılan teslimat onayından veya “İletişim” menüsünü kullanarak gönderi takibi konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ürünleri farklı bir adrese gönderebilir miyim?

Fatura ve teslimat adreslerini ayrı adresler olarak belirleyebilir, satın almış olduğunuz ürünleri fatura adresinden farklı bir adrese gönderebilirsiniz. Bunun için, satın almak istediğiniz ürünleri belirleyip “Ödeme Detayları” bölümüne geçtiğinizde “GÖNDERİM FARKLI BİR ADRESE YAPILSIN MI?” seçeneğini tıklamak koşuluyla farklı bir adres belirtebilirsiniz. Sipariş işleminizi tamamladıktan sonra adres bilgileriniz sipariş sistemine otomatik olarak düştüğünden dolayı fatura ve teslimat adresini değiştiremezsiniz.
Teslimat adresi olarak internet cafe, herhangi bir kahvehane, kargo şirketlerinin şube adresleri veya herhangi bir umuma açık alan belirtilmiş ise, sipariş iptal edilecek ve bu adreslere teslimat yapılmayacaktır.

Satın aldığım bir ürünü iade edebilir miyim ?

İnternet mağazamızdan veya telefonla sipariş hattımızdan satın almış olduğunuz ürünlerde bir sorun olması ya da aldığınız ürünlerin ihtiyacınızı karşılamaması durumunda, “İade ve Değişim Koşulları” na uygun olması şartıyla, teslimat sonrasında iade edebilirsiniz.   Ürünlerin iadesi için  belirtilen  yasal  süre 14 gündür.

İade etmek istediğiniz ürünler, hızlı ve doğru bir şekilde incelenecek ve talebiniz değerlendirilecektir. İadeniz, “Satış Sözleşmesi”nde yer alan “Cayma Hakkı” ve  “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır. (bkz. Satış Sözleşmesi). İade etmek istediğiniz ürünler
“Satış Sözleşmesi” şartlarına uygun ise para iadeniz, sitemizden alışveriş yaparken kullandığınız kredi kartınıza 10 gün içerisinde yapılacaktır.
İade ve Değişim Koşulları

• İadeniz, “Satış Sözleşmesi”nde yer alan “Cayma Hakkı” ve “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır. (bkz. Satış Sözleşmesi)

• Yasal İade Süresi ve Koşulları: Ürünlerin yasal iade süresi teslim tarihinden itibaren 14 gündür. İade edilecek ürünlerin tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle eksiksiz bir şekilde ve ürünün orijinal faturası ile birlikte gönderilmesi gereklidir. Faturasız iadeler kabul edilmemektedir.

• İade edilecek ürünler, orjinal ambalajlarında (Orijinal ambalajı bozulmuş; orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmeyeceği için orjinal ambalajın bozulmayacak şekilde paketlenmesi ya da streçlenmesi gerekmektedir), tüm aksesuar ve ambalaj malzemeleriyle birlikte eksiksiz bir şekilde gönderilmeli, fiziksel açıdan hasar görmemiş, kullanılmamış ve yeniden satılabilir durumda olmalıdır.

• “Satış Sözleşmesi”ne göre aşağıda sayılan ürünlerin iadesi yapılamamaktadır:
-Niteliği itibariyle geri gönderilmeye elverişli olmayan ve çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
-Tek kullanımlık ürünler
-Tüketici tarafından ambalajının açılmış olması halinde, ses veya görüntü kayıtları, yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
-Tüketici tarafından özel kesim olarak sipariş verilen kumaş, örtü, ip vb. ürünlerin -ayıplı olmaması koşulu ile- iadesi kabul edilmemektedir.

 
İade süreci nasıl işler?
Öncelikle iade etmek istediğiniz ürünün kodunu ve iade sebebini çalışma saatleri içerisinde Müşteri Hattı’nı arayarak veya “İletişim” sayfasındaki iletişim formunu doldurarak bizlere bildirmeniz gerekmektedir.
• İade talebiniz öncellikle HediyelikPortakal tarafından incelenir, yukarıda belirtilen şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır.
• İade onaylandığında, ürün ücreti yasal süre olan 10 günü içerisinde iade edilir. Bu süre HediyelikPortakal’ın iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar.